Vanaf 1 oktober 2026 gelden nieuwe regels voor administratieve boetes bij overtredingen van de rapporteringsverplichtingen onder DAC 6, DAC 7 en DAC 8. Het koninklijk besluit van 3 september 2026, gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad van 11 september, legt de boeteschalen vast en introduceert daarnaast mogelijkheden tot vermindering wegens verzachtende omstandigheden en tot uitstel van de uitvoering van een boete.
Nieuwe regeling na vernietiging oude boeteschaal Voor DAC 6 gaat het om de meldingsplicht voor bepaalde grensoverschrijdende fiscale constructies. Die verplichting rust in eerste instantie op tussenpersonen, maar in bepaalde gevallen ook op de belastingplichtige zelf. De nieuwe regeling komt er nadat de Raad van State in 2023 de eerdere boeteregeling uit 2020 integraal had vernietigd. De regering heeft met het nieuwe besluit onder meer rekening gehouden met de opmerkingen van de Raad van State. Zo wordt voortaan een nihil-tarief toegepast wanneer een overtreding het gevolg is van omstandigheden die onafhankelijk zijn van de wil van de belastingplichtige. Ook wordt opnieuw rekening gehouden met verzachtende omstandigheden. De bevoegde rechter kan de boete in dat geval verminderen, maar niet tot minder dan 40 procent van het bedrag dat volgens de boeteschaal verschuldigd is.
Boetes kunnen oplopen tot 100.000 euro
Voor het onvolledig verstrekken van de vereiste informatie bedraagt de boete bij DAC 6 tussen 1.250 en 12.500 euro, afhankelijk van het aantal overtredingen. Wanneer sprake is van bedrieglijk opzet of het oogmerk om te schaden, loopt de boete op van 2.500 tot 25.000 euro. Bij het niet of laattijdig verstrekken van informatie gaat het om een boete van 5.000 tot 50.000 euro. Bij bedrieglijk opzet of het oogmerk om te schaden kan die oplopen van 12.500 tot 100.000 euro. De bedragen stijgen naarmate meer overtredingen worden vastgesteld.
Mogelijkheid tot uitstel van de boete
Een belangrijke nieuwigheid is de mogelijkheid voor de rechter om de uitvoering van een administratieve geldboete geheel of gedeeltelijk uit te stellen. De regeling vertoont gelijkenissen met het uitstel zoals dat in het strafrecht bestaat. Uitstel kan alleen worden verleend wanneer de belastingplichtige in de vijf jaar voorafgaand aan de nieuwe overtreding geen administratieve geldboete van dezelfde aard heeft gekregen en evenmin tot een fiscale strafsanctie werd veroordeeld. De proeftijd bedraagt minimaal één en maximaal drie jaar. Wordt tijdens die periode opnieuw een overtreding van dezelfde aard begaan, dan wordt het uitstel automatisch herroepen. Bij een overtreding van een andere aard kan de herroeping facultatief zijn. De aard van de overtreding wordt daarbij nauwkeurig bepaald aan de hand van het soort inbreuk en de bedoeling van de belastingplichtige. Zo wordt een overtreding waarbij informatie onvolledig wordt verstrekt met bedrieglijk opzet, anders gekwalificeerd dan een gelijkaardige overtreding zonder bedrieglijk opzet.
Ook DAC 7 en DAC 8 vallen onder nieuwe regeling Het koninklijk besluit beperkt zich niet tot DAC 6. Ook voor DAC 7, dat betrekking heeft op informatieverplichtingen voor digitale platformexploitanten, en DAC 8, dat informatieverplichtingen oplegt aan aanbieders van crypto-activadiensten, worden de administratieve boetes nader geregeld. Daarbij bestaan zowel vaste boetes als boetes waarvoor de wet een minimum- en maximumbedrag bepaalt. Zo geldt bijvoorbeeld een vaste boete van 25.000 euro wanneer een platformexploitant zijn registratieverplichtingen niet naleeft. Voor het onvolledig verstrekken van informatie kan een boete van 1.250 tot 12.500 euro worden opgelegd.
Ook voor DAC 7 en DAC 8 voorziet het besluit in een nihil-tarief wanneer de overtreding het gevolg is van omstandigheden die onafhankelijk zijn van de wil van de belastingplichtige. Daarnaast kunnen rechters rekening houden met verzachtende omstandigheden en uitstel van de uitvoering van de boete verlenen.
Inwerkingtreding
Het koninklijk besluit van 3 september 2026 treedt op 1 oktober 2026 in werking. Daarmee komt er een nieuwe, uitgewerkte sanctieregeling voor de Belgische rapporteringsverplichtingen onder DAC 6, DAC 7 en DAC 8, nadat de eerdere DAC 6-boeteregeling door de Raad van State was vernietigd.





